Komora je zaključila da u Osijeku podigne Naučnički dom za sto naučnika u kojemu će se odgajati djeca naučnici iz svih slojeva društva, a pogotovo djeca slabijeg materijalnog stanja.
Inicijativom Osječke ljevaonice željeza i tvornice strojeva d.d., osobito njenog glavnog ravnatelja ing. V. Prilpela, pokrenuto je i pitanje osnivanja stručne zanatske škole, jer postojeće šegrtske škole nisu davale dovoljno stručnog znanja. Tu ideju prihvatio je načelnik Odjeljenja za nastavu u Ministarstvu trgovine i industrije dr. David Korenić i tadašnji župan osječke oblasti Juraj Kučić, te oblasna samoupravna i gradska općina Osijek. Komora za trgovinu i obrt to je svesrdno podržala, držeći se izreke tajnika Zanatske komore dr. M. Stojadinovića: «Naobrazba znači i unapređivanje zanatstva, jer o tome kako će biti obrazovan podmaldak ovisi i budućnost zanata».
Upravitelja škole, kao i ostalo osoblje, postavljalo je Ministarstvo trgovine i industrije. Prvi imenovani upravitelj bio je Viktor Rudolf. Obrazovanje je trajalo četiri godine, s tim da su učenici radili u Osječkoj ljevaonici od 7 do 12 sati, a poslije podne po 3 do 4 sata imali su teoretsku nastavu. Time je ostvaren jedinstveni cilj, da se praksa i teorija međusobno upotpunjuju u korist učenika i time stvaraju potpuno spremni stručni radnici za sve nove izazove. Učenici Zanatske škole s boravištem izvan Osijeka, a s područja Komore stanovali su u Naučničkom domu, koji je, blisko povezan s navedenom školom.
Komora je zaključila da u Osijeku podigne naučnički dom za sto učenika, u kojemu će se odgajati djeca naučnici iz svih slojeva društva, a pogotovo djeca slabijeg imovnog stanja, čiji roditelji nisu u mogućnosti plaćati stan i hranu u Osijeku. Takva djeca mogu ili besplatno ili uz minimalnu cijenu boraviti u domu, dok traje njihovo školovanje.
Želja Trgovačko-obrtničke komore je da naučnici s cijelog komornog područja, a ne samo Osijeka, steknu potrebnu spremu i usavršavanje u struci te time pridonesu daljnjem razvoje svog dijela domovine.
Kroz razdoblje od 1928. godine do svečanog otvaranja doma 6. travnja 1930. godine Komora je morala riješiti niz problema: pitanje zemljišta, financija, uprave, unutarnjeg uređenja doma, sastaviti pravilnike o radu i redu i primanju naučnika te sve ostale tekuće probleme.
Izvor: Glas Slavonije Osijek